Shop

štvrtok 3. júla 2014

Budapešť

Hneď vás zaplavím množstvom fotiek :D
Ešte nejak koncom marca som spomenula, že sa chystáme navštíviť hlavné mesto Maďarska. Začiatkom mája sme tam strávili štyri super dni.

Nebudem vás zaťažovať nudnými geografickými faktami, to si prečítate hocikde. V Budapešti som nebola prvýkrát a ani naposledy (chystáme sa tam v auguste, dostala som totiž od priateľa lístky na Sziget festival, už sa tam teším!).
Atmosféra mesta je úžasná, ľudie sú milí, sú tam naozaj veľmi príjemné miesta. Vlani a predvlani sme boli v Prahe, keby som mala porovnať tieto dve miesta, povedala by som, že čo sa týka historickej atmosféry, Praha je úžasná a páči sa mi viac, ale zas čo sa romantiky, malých kaviarní, parčíkov a takých vecí týka, Budapešť je pre mňa krajšie miesto. Ale obidve mestá mám v srdci :)
Hrad, Citadellu, Városliget, Andrássyho cesta, Lánchíd, Parlament, synagóga na ulici Dohány....toto všetko určite musíte vidieť, keď už ste tam. Čo sa samotných budov týka, na začiatku mi prišlo prekvapujúce, že ulice v centre nemajú jednotný charakter, ako napr. v už spomenutej Prahe. Moderná budova-stará budova-veľmi stará budova na jednej kope. Až potom som zistila, že mesto už prešlo všeličím, počas 2. svetovej vojny zničili všetky mosty, mesto bolo pekne rozbombardované. Potom prišla revolúcia v roku 1956. Zničené staré budovy za socializmu boli nahradené novými, čo nie vždy vyzerá najlepšie, ale ako celok je mesto aj tak krásne.
 

Lánchíd a kúsok hradu 
 
Čo sa ubytka týka, apartmán pozostávajúci z izby a kúpeľne som si rezervovala cez booking.com. Nachádzal sa v úplnom centre mesta, čiže všetko sme mali blízko aj pešo. Metrom sme cestovali možno trikrát za 4 dni, električkou raz.
Fotky izby nemám, ale bola pekná, pripojím aj odkaz, keby niekto mal záujem. Izba bola viac než malá :D Ale sme na 100% spokojní, trávili sme tam len noci a za takúto cenu sme naozaj nemali čo vytknúť.
 

V takejto budove sme mali svoj apartmán
Vchod
Lánchíd fotený z hradu, na druhej strane rieky a Greshamov palác, v pozadí Bazilika. 
Lánchíd
Parlament
Hrad fotený z druhej strany, k tým topánkam na brehu: je to pomník,
viac si prečítate tu http://en.wikipedia.org/wiki/Shoes_on_the_Danube_Bank
pri hrade
Halászbástya
Halászbástya
Nabudúce sa kúsok posunieme, aby bol vidieť Parlament 
Guess who? 
Hafan
Tu som bola už totálne mŕtva
Zas na druhej strane
 
Városliget: najväčší park v meste s rozľohou 1,2 km2
Viac tu.
 
O tejto krásnej budove si prečítate tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Vajdahunyad_Castle
Z druhej strany....ako v rozprávke!

Széchenyiho kúpele

Jáki kaplnka
 
 Gellérthegy (Gellértov vrch): viac tu. V noci sme vyliezli úplne hore, ale kvôli nejakým prácam bola Citadella zatvorená. Je odtiaľ krásny výhľad na celučičké mesto.
 

Socha sv. Gellérta na Gellértovom vrchu
 
Židovská štvrť: v 7. obvode mesta sa nachádzalo počas 2.SV geto. Dnes je v tomot obvode najviac pubov, krčmičiek (tzv. romkocsmák) a rôznych kaviarní.
Na ulici Dohány v rokoch 1854-1859 postavili túto monumentálnu synagógu (viac tu), kt. je najväčšia v celej Európe a druhá najväčšia na celom svete. Bohužiaľ bola zatvorená, keďže sme tam išli v sobotu. Nabudúce tam určite pôjdeme a preskúmame, ako vyzerá vnútri.
 
Synagóga v ulici Dohány
synagóga
Semmelweisova ulica blízko synagógy
 
 Puby, bary, krčmy, rôzne podniky:
Viem, na toto ste asi čakali najviac :D :D :D
Budapešť je veľmi živé mesto s množstvom kultúrnych podujatí, koncertov a rôznych festivalov. Rôznych podnikov je tu taktiež neúrekom. Veľmi populárne sú tzv. romkocsmák (ruin pubs). Asi najznámejší z nich je Szimpla. Boli sme tu trikrát, a viete čo? Je to ako v sci-fi filme :D Visia nad vami staré blikajúce obrazovky, je tu vaňa, ktorá s vyrezanou stranou slúži ako pohovka, pokreslené steny, atď. Môžete tu vidieť študentov, turistov ale aj šarmantnú babičku v bielom kostýme :D
 
Szimpla 
Szimpla
 
Čo sa týka jedla, môžete si dať guláš za 10 € na nábreží, ale nájdu sa aj také miesta, kde sa najete za viac než priaznivé ceny. Napr. v Jelen Bisztró. Mala som menu pozostávajúce zo šalátu, ako hlavný chod som mala kuracie prsia na provensálsky spôsob s eidamovou omáčkou a ryžou a na záver hruškový koláč poliaty karamelom. To všetko za 1199 forintov ( v prepočte cca 4 €). Chutilo fantasticky a ja si myslím, že tá cena je viac než skvelá.
Samozrejme na každom rohu sú reštiky, ale určite treba sledovať ceny, ak nechcete mať obed pre dvoch za 90 € :D
 
bistro na ulici Váci
Jelen Bistro
 
Nákupy: ceny zhruba ako u nás, obchody klasika (H&M, Zara, Mango, atďatď). Veľmi som nenakupovala, bola som len vo dvoch obchodoch, keďže nebol to môj cieľ. Kúpila som si džínsovú bundičku v HMku a biele čipkované tenisky za 2000forintov (7€, no nekúp to :D)


Výlet hodnotím ako super, bola som naozaj spokojná so všetkým a už sa tam teším zas :) Mám už napísaný zoznam všetkého, čo tam v auguste chcem vidieť :D
 
"Naša" ulica
 
 Čo vy, chystáte sa niekam v blízkej budúcnosti? Uprednostňujete poznávacie zájazdy alebo ničnerobenie na pláži pri mori?

Majte sa krásne!

A.

2 komentáre: